Talaş Toz toplama filtreleme üniteleri

Talaş Toz toplama filtreleme üniteleri

Toz toplama sistemleri kağıt imalatları,ahşap ,talaş üretimi yapan tüm endüstriyel tesislerde prosesten çıkan zararlı tozların merkezi veya lokal olarak bir ünitede toplanması işlemidir.

Toz toplama sistemleri ; toz yoğunluğunun yüksek olduğu işletmelerde kullanılmak üzere imal edilmektedir.Cihazlar  tozun yapısı,cinsine , tanecik boyutuna , kütlesel ağırlığına    ve  tozun yoğunluğuna  bağlı olarak filtre seçilmekte olup ortamdaki tozu,talaşı minimum seviyeye düşürmek için üretilir. Kaynağından toplanan kirli hava , toz cinsine göre uygun çap ve kalınlıklarda dizayn edilen hava kanalları ile filtreye getirilir. 

Toz toplama sistemine  gelen kirli hava  filtre girişinde emiş hızları düşürülerek veya toz toplama sitemi kirli hava girişi önüne siklon  filtre montajı yapılarak gelebilecek kıvılcımlar, büyük ve aşındırıcı parçaların direk torbalara çarpması engellenir,Böylece filtrelerin ömrü uzatılmış olur .  Temizlenmiş hava fanı vasıtası ile kabinden emilerek istenilen ortama basılır.Toz toplama sistemlerinin en büyük amacı, çalışma ortamlarında ki kirli havanın, temizlenmesi ve çalışanlara daha sağlıklı bir ortam sunulmasıdır.Çalışma ortamı içerisinde yüksek emiş gücüne sahip olan toz toplama sistemleri, bu özelliği sayesinde sağlığa zararlı olan tüm maddeleri kendi içerisine çekmekte ve ortamı daha sağlıklı bir hale getirmektedir.